Kávovary, Espressa – Mlýnky na kávu

Mlýnky na kávu - elektrické, ruční

Starý mlýnek na kávu

Plnohodnotné kávové aroma si můžeme vychutnat pouze z čerstvě namleté kávy. Automatické kávovary nám kávu čerstvě namelou vestavěným mlýnkem, u kávovarů na kapsle je čerstvá káva hermeticky uzavřená v tabletě. Problém nastává majitelům pákových espress nebo překapávačů kávy – chtějí-li si připravit chuťově kvalitní šálek kávy, musejí si ke svému kávovaru pořídit i elektrický mlýnek na kávu.

Máte-li doma starožitný ruční mlýnek na kávu s kličkou, můžete na namletí vaší kávy použít tento. Anebo si můžete pořídit elektrický mlýnek na kávu, který dávku kávy pro váš kávovar či espresso pomele za vás. Jaký si vybrat?

Existují dva základní druhy elektrických mlýnků na kávu:

  • Mlýnky na kávu s mlecími kameny
  • Mlýnky na kávu tříštivé

Mlýnky s mlecími kameny

Elektrický kafemlýnek s mlecími kameny mele zrnka kávy „mezi dvěma kameny“. Při tomto procesu drcení kávových zrn se uvolní více éterických olejů než při jiných způsobech mletí kávy a jejich chuť je při následním spaření horkou vodou daleko výraznější.

Tento způsob mletí zaručí více méně stejnou velikost kávových částeček – ta je dána vzdáleností mlecích kamenů unvitř mlýnku. To je potřeba zaručit zejména pro kávy espresso – při nerovnoměrném kávovém prášku by mohlo dojít k zanesení kávového filtru v presovači. Elektrické mlýnky s mlecími kameny jsou díky možnosti nastavení jemnosti mletí vhodné i pro další druhy kávy jako je turecká káva, francouzská káva apod.

Ceny kamenových mlýnků na kávu se pohybují od 700 do 1 500 Kč a více.


Mlýnky tříštivé

Tříštivé mlýnky na kávu melou kávová zrna pomocí velmi rychle rotujících nožů (20 000 otáček/s). Tyto mlýnky jsou levnější a taky odolnější než mlýnky na kávu s mlecími kameny, nejsou ale vhodné pro přípravu některých druhů káv.

Káva namletá v tříštivém kafemlýnku totiž obsahuje kávová zrníčka různé velikosti, každá metoda přípravy kávy si ovšem žádá “svou” jemnost kávového prášku, což může být při použití tříštivého ekeltrického mlýnku problém. Zejména jsou tříštivé mlýnky nevhodné pro přípravu espressa, protože by v espresso kávovaru mohlo dojít k zanesení kávových filtrů většími zrníčky kávového prášku.

Káva namletá v tříštivých mlýncích je vhodná zejména pro překapávače na kávu. Ceny tříštivých mlýnků se pohybují kolem 500-700 Kč .


Fotogalerie – Mlýnky na kávuPřehledová tabulka – Mlýnky na kávu

Mlýnky s mlecími kameny Mlýnky tříštivé
Výhody Rovnoměrnost mletí Robustnost, odolnost, nižší cena
Nevýhody Vyšší cena Nevhodné pro kávy espresso
Cena: 500 – 700 Kč 1 000 – 1 500 KčZpět na hlavní stránku ...Další informace

Naše tipy:
Pokud chcete půjčku, aniž byste museli dokládat své příjmy, navštivte stránku na téma půjčka bez doložení příjmu na www.Maxi-půjčky.cz.

Na stránkách www.termínované-vklady-srovnání.cz se můžete podívat, který termínovaný vklad je nejvýhodnější.

Chcete vědět, jaký je nejvýhodnější osobní účet? Podívejte se na www.osobní-účty.cz.

Zajímá Vás, jaké budou ceny elektřiny v roce 2012? Navštivte stránky www.ceny-elektřiny.cz.

Chcete si pořídit opravdu výhodnou platební kartu? Srovnání platebních karet najdete na www.platební-karty.eu.